Kedves Látogató! Amennyiben hibát talál az oldalon, vagy további, technikai okokból adódó problémája merül fel, kérjük, hívja az ügyfélszolgálatot. Telefonszám 06-80-203-776. Köszönettel Magyar Nemzeti Bank.
EN
EN

Mire érdemes odafigyelni, ha lakáshitelt szeretnénk?

nyomtatás

Mire érdemes odafigyelni, ha lakáshitelt szeretnénk?

Valószínűleg kevesen magabiztosnak, ha hitelfelvételről van szó. Nem könnyű hosszú távra, akár évtizedekre előre tervezni, ráadásul a pénzintézetek ajánlataiból sem minden esetben egyszerű kiválasztani a nekünk megfelelőt. Hogy elkerüljük a rossz döntéseket, összeszedtünk néhány tipikus hibát, amit a hitelfelvételnél elkövethetünk, és amiket némi odafigyeléssel könnyen elkerülhetünk.

1. Az egyik legnagyobb hiba, ha nem szánunk elég időt és energiát a tájékozódásra

Kinek van kedve órákat várakozni a különböző bankfiókokban, főleg, amikor az interneten is elolvashatjuk a bankok ajánlatait, sőt, különböző kalkulátorok is segíthetnek nekünk? Valóban hasznos, ha előzetesen tájékozódunk, felmérjük a lehetőségeket, mégsem érdemes kihagyni, hogy személyesen keressünk fel akár több bankfiókot is. Előzetes tájékozódásul érdemes a Magyar Nemzeti Bank (MNB) http://www.minositetthitel.hu/ oldalán található kalkulátort használni, amely a Minősített Fogyasztóbarát Lakáshitel védjeggyel ellátott valamennyi hitelkonstrukciót tartalmazza.

Amennyiben közvetlenül valamelyik pénzintézetnél érdeklődünk, fontos, hogy ne hozzunk azonnali döntést. Kérjünk gondolkodási időt, szánjuk rá elegendő időt, hogy összevessük a különböző banki ajánlatokat. Ha szükséges kérjünk hozzáértő segítséget a legmegfelelőbb ajánlat kiválasztásához! Segíthet a döntésben, ha felkeresi a már tizenhárom megyében elérhető Pénzügyi Tanácsadó Hálózat irodáit.

2. Érdemes tájékozódni a hitelfelvétellel járó egyéb költségekkel kapcsolatban is, mielőtt meghozzuk a végleges döntést

A sok ajánlat közül természetesen az olcsók a legvonzóbbak. A teljes hiteldíj mutató (THM) jelzi a hitel várható költségeit, de szempont a mérlegelésnél a havi törlesztőrészlet összege is. Azonban azt hajlamosak vagyunk elfelejteni, hogy a hitel felvételének kezdeti költségei is vannak. Ezek olyan egyszeri kiadások, melyek elengedhetetlenek ahhoz, hogy a bank folyósítsa a hitelt. Ilyen például a közjegyzői díj, vagy az értékbecslés díja.  Előfordulhat, hogy a bank valamilyen akció keretében elenged egy költséget. Érdemes tehát tisztában lenni azzal, milyen díjakkal kell számolni a hitelfelvétel előtt, hiszen akár százezres összegről is szó lehet.

3. Hajlamosak lehetünk figyelmen kívül hagyni a kamatkockázatokat

A mindenkori pénzpiaci változások folyamatosan hatással vannak a hitelkamatokra is, így fontos észben tartani, hogy az elsőre előnyösen hangzó kamatszázalék hosszú távon változhat, a havi törlesztőrészlet összege csak a kamatperiódusban állandó. Vannak hiteltípusok, melyek a bizonyos időre fix kamatot ígérnek, így évekig változatlan a törlesztőrészlet. A futamidőn belüli kamatperiódus hossza több éves is lehet, akár 5-10 év is. Hosszabb kamatperiódus választásakor a kölcsön kamata azonban magasabb lehet, mint a változó kamatozású hiteleké, így a törlesztőrészlet összege is nagyobb.  Mégis érdemes mérlegelni, hogy a hosszabb távú biztonság, vagy az olcsóbb kezdőrészlet fontosabb-e számunkra, mit tudunk az adott helyzetben megengedni magunknak. A kiszámítható lakáshitelek megkülönböztetésére szolgál az MNB által jegyzett Minősített Fogyasztóbarát Lakáshitel védjegy, amely minősítést a pénzintézetek pályázat útján nyerhetnek el kölcsöntermékeikre.

4. Mit lehet tenni, ha nem megy a törlesztés?

Sajnos bárkivel előfordulhat, hogy egy váratlan esemény miatt (pl. betegség, munkahely elvesztése), nehézséget okoz a törlesztőrészletek fizetése. Ilyenkor a legjobb megoldás a hitelező pénzintézet felkeresése, ahol segítenek megoldást találni a problémára, hiszen a banknak sem érdeke, hogy ügyfele ne tudjon tovább fizetni. Az egyedi helyzet figyelembevételével általában többféle lehetőséget is ajánlhat a bank: így például a futamidő meghosszabbítását, vagy a hitel kiváltását egy másik – kedvezőbb feltételű – hitellel. Érdemes tájékozódni a különböző lehetőségekről!

5. Figyelembe kell venni, hogy egy jelzáloghitellel milyen kockázatokat vállalunk!

Jelzáloghitel felvételénél az ingatlanra bejegyzett jelzálog a bank biztosítéka arra az esetre, ha nem fizetnénk szerződésszerűen a törlesztőrészleteket. De mi a helyzet, ha valamiért nagymértékben csökken az ingatlan értéke? Erre gondolva a bank feltételül szabhatja, hogy kössünk vagyonbiztosítást és a teljes futamidő alatt fizessük a díjat. Kár esetén a biztosítási összeget a bank kapja, hiszen az ingatlan a hitel fedezete. További kötelezettség, hogy ha jelzálogjog terheli az ingatlanunkat kötelesek vagyunk azt rendeltetésszerűen használni, illetve a bank jóváhagyását kérni minden olyan változtatáshoz, amihez építési engedély szükséges. Komoly fizetési nehézség esetén - ha más megoldás nincs – a fedezetül szolgáló ingatlant elárverezheti a bank. Ráadásul még ebben az esetben sem biztos, hogy az adós letudta a tartozását, mert ha az ingatlant áron alul értékesítik maradhat tartozás a bank felé. Ezért kell nagyon körültekintőnek lennünk, ha jelzáloghitelt szeretnénk, hogy ne érhessenek kellemetlen meglepetések az évek során.