Kedves Látogató! Amennyiben hibát talál az oldalon, vagy további, technikai okokból adódó problémája merül fel, kérjük, hívja az ügyfélszolgálatot. Telefonszám 06-80-203-776. Köszönettel Magyar Nemzeti Bank.
EN
EN

Kik vehetik igénybe a Minősített Fogyasztóbarát Lakáshitelt?

nyomtatás

Minősített Fogyasztóbarát Lakáshitel

Az MNB a bankrendszeri verseny erősítése, a hiteltermékek átláthatóságának és azok, összehasonlíthatóságának növelése érdekében megalkotta a „Minősített Fogyasztóbarát Lakáshitel” minősítést, amelyet csak a Pályázati kiírásban meghatározott feltételeknek megfelelő, forint alapú banki lakáshiteltermékek nyerhetnek el.

Kik vehetik igénybe a Minősített Fogyasztóbarát Lakáshitelt?

A banki hiteleknél a pénzintézetek által meghatározott feltételeknek kell megfelelnünk ahhoz, hogy kölcsönt tudjunk felvenni. De mi a helyzet a Minősített Fogyasztóbarát Lakáshitelek esetén? Kell-e számolnunk olyan egyedi követelményekkel, amely az igénybe vehetőségét illetően megkülönbözteti őket a többi hitelterméktől?

Jó hírünk van: nincsenek extra követelmények. Érdemes végignézni az igénybevételi feltételeket.

A minősítést a Magyar Nemzeti Bank adja meg azoknak a lakáshiteleknek, melyek megfelelnek a Minősített Fogyasztóbarát Lakáshitel védjegyre vonatkozó kritériumoknak. A minősített termékek így egyszerűbbek, jobban összehasonlíthatóak, maximált költségtételekkel rendelkeznek, azaz bizonyos szempontokból kedvezőek lehetnek a hitelfelvevőknek.

A Minősített Fogyasztóbarát Lakáshiteleket cselekvőképes természetes személyek igényelhetik. Az igénylők adósként nem szerepelhetnek a Központi Hitelinformációs Rendszerben negatív tartalmú információval. Emellett a jövőbeni hitelfelvevők adósként vagy adóstársként nem állhatnak a természetes személyek adósságrendezéséről szóló 2015. évi CV. törvény szerinti eljárás hatálya alatt.

Ugyancsak lényeges kitétel, hogy a hitelfelvevőnek a kölcsönigénylés időpontját megelőző 3 hónap időtartam alatti – egyazon munkahelyről származó – rendszeres jövedelem meglétét kell igazolnia. A jövedelem összegének pedig el kell érnie a mindenkori minimálbér összegét.

Nem mellékes az igénylő életkora sem. Így, amennyiben a kért kölcsön futamideje alatt az adós betölti a 70. életévét, szükség van egy olyan adóstárs bevonására, aki a futamidő végéig nem éri el a 70 éves kort.

A kölcsönfelvevőnek igazolnia kell a hitelcélt: az adósnak, vagy adósoknak pedig a kölcsöncéllal érintett ingatlan tulajdonosainak, vagy leendő tulajdonosainak kell lennie.

A jegybank által meghatározott feltételek között nem szerepel, de a konkrét hiteltermékeket értékesítő hitelintézetek a személyi feltételek között szokták felsorolni általában a minimum 18 éves életkort, valamint a cselekvőképesség meglétét. Azaz nem vehet igénybe hitelt az, akinek a cselekvőképességét a törvény korlátozza, vagy kizárja.