A hosszú távú fix kamatozást ösztönzi az új, 15 éves kamatrögzítésű fogyasztóbarát lakáshitel
nyomtatásMinősített Fogyasztóbarát Lakáshitel
Az MNB a bankrendszeri verseny erősítése, a hiteltermékek átláthatóságának és azok, összehasonlíthatóságának növelése érdekében megalkotta a „Minősített Fogyasztóbarát Lakáshitel” minősítést, amelyet csak a Pályázati kiírásban meghatározott feltételeknek megfelelő, forint alapú banki lakáshiteltermékek nyerhetnek el.
A hosszú távú fix kamatozást ösztönzi az új, 15 éves kamatrögzítésű fogyasztóbarát lakáshitel
Budapest, 2018. szeptember 5. – Októbertől elérhetővé válhatnak a 15 éves kamatperiódusokban rögzített kamatozású Minősített Fogyasztóbarát Lakáshitel termékek a bankoknál, mert a jegybank módosította a minősítési keretrendszert. Az MNB az egyre népszerűbb fogyasztóbarát hitelek új típusának bevezetésével is ösztönzi a hosszabb fix kamatperiódusú, s így biztonságosabb jelzáloghitelek terjedését. Az ügyfelek újonnan kötött, éven túli kamatperiódusú lakáshitel-szerződéseinek csaknem 60 százaléka már fogyasztóbarát konstrukció.
A hitelintézetek 2018. október 1-jétől megkezdhetik a 15 évre fixált kamatú Minősített Fogyasztóbarát Lakáshitelek (MFL) forgalmazását, mivel a Magyar Nemzeti Bank (MNB) ennek megfelelően módosította a fogyasztóbarát lakáshitelek keretrendszerét. A cél a hosszú távon biztonságos jelzáloghitelek elterjedésének további ösztönzése, amelyek kiszámíthatóságát a minél hosszabb kamatrögzítés garantálja. E lakáshitelek – alacsonyabb kamatkockázatuknak köszönhetően – a szintén októbertől alkalmazandó, a kamatperiódusok szerint megkülönböztetett jövedelemarányos törlesztőrészlet-mutató (JTM) számításánál is a legkevésbé kockázatos termékek közé sorolandók.
Októbertől a bankok már nem kínálhatják eddigi, 3 éves kamatperiódusokban rögzített kamatozással rendelkező MFL konstrukciókat. Ezen termékek részesedése meglehetősen alacsony volt, a legutóbbi, 2018. júniusi adatok szerint az újonnan folyósított fogyasztóbarát lakáshitelek több mint 95 százaléka ennél hosszabb kamatrögzítésű. Az eddig megkötött 3 éves MFL konstrukciók feltételei a megkötött ügyfélszerződések szerint változatlanok.
Az MNB által bő egy éve létrehozott Minősített Fogyasztóbarát Lakáshitel minősítési rendszer keretében a forgalmazó hitelintézetek 2018 július végéig mintegy 178 milliárd forint minősített lakáshitelt folyósítottak, s közel 16 ezer ügyfélszerződést kötöttek. Jelenleg immár a hazai bankok, takarékszövetkezetek által havonta kihelyezett összes éven túli kamatperiódusú lakáshitel csaknem 60 százaléka MFL minősítésű konstrukció. Az 1 évnél hosszabb időszakra vagy a teljes futamidő végéig kamatfixált – MFL és egyéb– termékek a teljes új lakáshitel-kihelyezés több mint 85 százalékát adják, miközben egy évvel ezelőtt még csak 50 százalék körül volt ez az arány. Az MFL az elmúlt egy évben a lakáshitelek teljes hiteldíj-mutatójában (THM) bekövetkezett csökkenésnek a többi jegybanki programmal együtt egyfajta katalizátora is volt: a konstrukciók THM-je mintegy 1,1 százalékponttal alacsonyabb a minősítéssel nem rendelkező, hosszabb kamatperiódusú lakáshitelekhez viszonyítva, ami a teljes futamidő alatt több százezer forintos megtakarítást jelent.
Az MFL termékeket összehasonlító kalkulátor segítségével a fogyasztók összevethetik a hitelintézetek személyre szabott fogyasztóbarát lakáshitel-ajánlatait. Az MFL honlapot a fogyasztók 1,5 millió alkalommal keresték, melyen a kalkulátor segítségével 115 ezer ajánlatot töltöttek le.
Az MNB folyamatosan vizsgálja a minősítési rendszer aktualizálásának lehetőségét, ennek nyomán 2018 nyarán az állami kamattámogatásos MFL konstrukciók bevezetésére is sor került.
Magyar Nemzeti Bank